معرفی رشته پرستاری در کانادا

رشته پرستاری در کانادا

رشته پرستاری در کانادا از بهترین فرصت‌هایی است که با توجه به آینده شغلی مطلوب، بسیاری از دانشجویان خارجی را به خود جذب می کند. با توجه به اعلان دولت کانادا، تا سال 2028 به میزان 191 هزار فرصت شغلی در زمینه پرستاری RN و RPN مورد انتظار است. این آمار در حالی بیان می شود که تنها کمتر از 16 هزار نفر به دنبال این مشاغل هستند. در این قسمت با ما باشید تا به بررسی شرایط تحصیل در رشته پرستاری در کانادا بپردازیم و با این فرصت طلایی در این کشور بیشتر آشنا شویم.


رشته پرستاری در کانادا

رشته پرستاری در کانادا یکی از پرمتقاضی ترین و مهم ترین حرفه هایی است که همواره فرصت شغلی برای آن در پزشکی وجود دارد. کانادا همیشه در تلاش برای بهبود خدمات مراقبت های بهداشتی خود بوده است؛ به همین خاطر می توان این کشور را همواره در لیست بهترین ارائه دهندگان سرویس‌ های مراقبت بهداشتی در جهان مشاهده کرد. برای حمایت از این توسعه مستمر، دوره‌های رشته پرستاری در کانادا در انواع مختلفی ارائه می شود که در ادامه با آن آشنا می شویم.
همچنین این رشته در بین دانشجویان بین‌المللی بسیار محبوب است. تحصیل پرستاری در کانادا می تواند با مزیت های بسیاری از جمله حقوق عالی، فرصت های فراوان شغلی و نیز فراهم بودن بستر آموزشی مناسب همراه باشد. مزیت دیگر تحصیل در رشته پرستاری در کانادا، مدرک معتبر این کشور در سراسر جهان است که به رسمیت شناخته شده است؛ بنابراین شما از تحصیل و آینده شغلی خود در این عرصه مطمئن خواهید بود. همچنین شما می توانید با استفاده از فرصت های شغلی پس از تحصیل، به راحتی برای تمدید اقامت و بهره مندی از مزایای آن اقدام کنید.


انواع دوره ها برای رشته پرستاری در کانادا

همانطور که در قسمت قبل نیز اشاره شد، رشته پرستاری در کانادا در دوره‌ ها و برنامه های مختلفی اجرا می شود. به طور کلی می توان تحصیل در رشته پرستاری در کانادا را در 4 سطح زیر ادامه داد (براساس مدرک قبلی) که عبارتند از:
⦁ لیسانس تمام وقت (3 – 4 سال)،
⦁ دوره های همراه با گواهینامه یا Certificate (1-2 سال)،
⦁ دوره های دیپلم (1-2 سال)،
⦁ مدرک کارشناسی ارشد تمام وقت (2 سال).
توجه کنید که پذیرش در دوره های رشته پرستاری در کانادا می تواند در 4 دوره بهار، پاییز، تابستان و زمستان صورت گیرد.


هزینه رشته پرستاری در کانادا

یکی از مهم ترین موارد در شرایط پذیرش رشته پرستاری در کانادا، تامین شهریه و هزینه های تحصیل در این دوره ها است. براساس آخرین اطلاعات بدست آمده، شرکت در یک دوره پرستاری در کانادا معمولا 1 تا 4 سال طول می کشد تا منجر به اخذ مدرک آن شود. هزینه تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا بین 12000 تا 50000 دلار کانادا متغیر است. این تخمین هزینه می تواند در کنار مخارج خوراک، حمل و نقل، پوشاک، تفریح و مسکن بیشتر شود.

 

شرایط پذیرش رشته پرستاری در کانادا

در مورد الزاماتی که در شرایط پذیرش رشته پرستاری در کانادا بیان شده است، لازم است دانشجویان بین‌الملل به موارد زیر توجه کنند. به طور کلی برای گرفتن و یا بالا رفتن شانس پذیرش در مقطع کارشناسی یا دوره دیپلم لازم است شرایط زیر را داشته باشید:
⦁ شرط کلی: کسب نمره کلی 6.5 در آیلتس (آزمون مهارت زبان انگلیسی)،
⦁ برای دوره کارشناسی: دبیرستان را با نمرات رضایت بخش به پایان رسانیده و دروس انگلیسی، ریاضی، زیست شناسی و شیمی را گذرانده باشید،
⦁ برای دوره کارشناسی ارشد: در مورد تحصیل ارشد پرستاری در کانادا لازم است برخی شرایط از جمله فارغ التحصیلی لیسانس علوم در پرستاری (BSN)، کسب مجوز پرستاری دارای پروانه کار رسمی (RN) و داشتن حداقل نمرات GPA و GRE مورد نیاز برای دانشگاه یا برنامه انتخابی را داشته باشید.

 

بهترین دوره های رشته پرستاری در کانادا

با توجه به آمارها، می توان دوره های مختلفی را در بین محبوب ترین برنامه های تحصیلی دانشجویان بین‌الملل ذکر کرد که عبارتند از:
⦁ کارشناسی پرستاری،
⦁ دیپلم پرستاری عملی،
⦁ رهبری و مدیریت پرستاری پیشرفته،
⦁ لیسانس پرستاری روانپزشکی،
⦁ صدور گواهینامه در رشته کهولت شناسی،
⦁ گواهینامه در پرستاری عروق کرونر،
⦁ کارشناسی ارشد پرستاری،
برخی از مدارس و دانشگاه های کانادا حتی دوره های تخصصی مانند پرستاری اورژانس، قلب، سرطان شناسی، کودکان را نیز ارائه می دهند.

 

انواع پرستاران در کانادا

شما با شرکت در دوره‌ها و رشته پرستاری در کانادا، می‌ توانید در قالب یکی از 4 نوع پرستاری حرفه ای در این کشور فعالیت کنید. آشنایی با انواع پرستاری در کانادا به خصوص برای دانشجویان بین‌الملل بسیار مهم خواهد بود. همانطور که در ابتدای متن نیز گفته شد، فرصت های شغلی بسیاری تا سال 2028 برای این 4 دسته از پرستاران وجود دارد. انواع پرستاران در کانادا به شرح زیر می باشند:
⦁ پرستاران دارای پروانه کار یا RN: RN مخفف عبارت Registered Nurse است. این دسته از پرستاران، یک دوره تحصیلی 4 ساله را می‌گذرانند و بایستی با شرکت در آزمون اخذ مجوز RN، پروانه کار را بدست آورند. این آزمون توسط انجمن پرستاران کانادا به طور معمول 3 بار در سال برگزار می گردد.
⦁ دستیار پرستار با مدرک کار رسمی یا RPN: RPN مخفف عبارتRegistered Practical Nurse می باشد. این دسته از پرستاران رشته پرستاری در کانادا بایستی یک دوره 2 تا 4 ساله را در سطح دانشگاهی و یا کالج با آموزش های عملی و تئوری بگذرانند. سپس آنها می توانند با گذراندن آزمون RPN، تحت نظر RN‌ها فعالیت کنند.
⦁ کمک پرستار دارای مجوز کار یا LPN: LPN مخفف عبارت Licensed Practical Nurse به معنای کمک پرستار دارای مجوز کار است. این پرستاران باید دوره 2 ساله تحصیلات تکمیلی را در یک کالج کانادایی بگذارنند و در آزمون سراسری نظام پرستاری نیز موفق شوند.
⦁ پرستار روانشناسی با مجوز کار یا RPN: RPN در این قسمت مخفف عبارت Registered Psychiatric Nurse است. این دسته از پرستاران باید با گذراندن یک دوره 2 – 4 ساله و امتحان RPN مجوز کار را دریافت کنند.
⦁ پرستار متخصص یا NP: NP مخفف عبارت Nurse Practitioner است. این افراد معمولا در رشته پرستاری در کانادا تا سطح فوق لیسانس یا بالاتر تحصیل کرده و به عنوان پزشک پرستار نیز شناخته می شوند. همچنین پرستاران متخصص می توانند با شرکت در آزمون CNPE و اخذ مجوز آن، اختیارات محدودی مانند یک پزشک داشته باشند.

 

مهارت های شغلی انواع پرستاران

شما پس از گذراندن رشته پرستاری در کانادا می توانید با توجه به سطح خود، برخی از اختیارات را داشته باشید. این اختیارات و فعالیت ها به شرح زیر می باشند:
⦁ پرستاران RN: شما به عنوان یک متخصص عمومی مراقبت های بهداشتی آموزش دیده اید که می تواند به بیماران مبتلا به انواع بیماری ها در شرایط مختلف کمک کند. یک RN معمولا مسئول ثبت سوابق پزشکی بیماران، نظارت بر علائم، تجویز دارو و کمک به تیم مراقبت های بهداشتی (در صورت نیاز) است.
⦁ پرستاران RPN: به عنوان یک RPN یا LPN، وظایف شما می تواند شامل اندازه گیری فشار خون، تجویز دارو، تعویض بانداژ و ثبت علائم یا وضعیت پیشرفت بیماران باشد. شما همچنین می توانید برنامه های مراقبت های بهداشتی را برای بیماران و خانواده های آنها بررسی کنید.
⦁ پرستاران NP: پرستاران NP در واقع همان RN‌ها هستند که دارای تحصیلات بالاتر می باشند. به عنوان یک NP، می توانید بیماران را به طور جامع ارزیابی کنید (که شامل تشخیص بیماری نیز می شود). شما اختیار تجویز داروها و مداخلات درمانی را دارید. همچنین می توانید تست های تشخیصی را تجویز و یا تفسیر نمایید.


مزایا تحصیل رشته پرستاری در کانادا

در مورد مزایایی که تحصیل در رشته پرستاری در کانادا می تواند داشته باشد، باید گفت:
⦁ فراهم بودن بستر آموزشی باکیفیت،
⦁ کسب یک مدرک با اعتبار جهانی،
⦁ تضمین یک آینده شغلی مطمئن،
⦁ انعطاف پذیری در گرایش ها و سطوح مختلف،
⦁ پیوستگی آموزش های تئوری با عملی در کالج یا دانشگاه.


درامد رشته پرستاری در کانادا

با توجه به اینکه رشته پرستاری در کانادا را تا چه سطحی گذرانده‌اید، می توان برای درآمد رشته پرستاری در این کشور گفت:
⦁ درآمد RNها: میانگین حقوق سالانه برای یک RN (شامل پاداش) به تجربه بستگی دارد. متوسط ​​نرخ درآمد ساعتی یک RN در حدود 33 دلار تا 38.50 دلار در ساعت است. ($53,000 – $94,000 در سال)
⦁ درآمد RPNها: متوسط ​​حقوق سالانه برای پرستاران با مدرک کار رسمی در حدود 41000 تا 63000 دلار متغیر می باشد.
⦁ درآمد NPها: متوسط ​​حقوق برای یک NP بسته به تجربه و منطقه جغرافیایی در حدود 62000 تا 117000 دلار به صورت سالانه است.
⦁ درآمد RPNها: برای پرستاران روانپزشکی دارای مجوز کار، می‌ توان میان حقوق 70400 دلار را درنظر گرفت.


علاوه بر این دسته بندی، به طور کلی می توان به 22 تخصص براساس اعلام انجمن پرستاران کانادا اشاره کرد. این تخصص ها مواردی از جمله مراقبت های قلبی عروقی و پرستاری اورژانس گرفته تا تخصص در کهولت شناسی یا اطفال را شامل می شود. شما می توانید مسیر شغلی خود را در این تخصص ها ادامه دهید.

به خدمات اخذ ویزای تحصیلی بورسیه اخذ ویزای دائم نیاز دارید؟

آیا به دنبال بهترین مشاوره مهاجرتی هستید؟

تماس تلفنی با دفتر ایران روزهای کاری – از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۱۷:۳۰ به وقت ایران

ایران مهاجران مجری خدمات وقت سفارت، ویزای کانادا مرجعی معتبر برای عزیزانی خواهد بود که قصد سفر دارند ولی اطلاعات کافی در این زمینه را ندارند. با افتخار بسیاری از خدمات ما رایگان بوده و تنها در خدماتی که نیاز به صرف هزینه می باشد اقدام به دریافت هزینه می نماییم.

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار و اخبار ما ، خبرنامه ما را مشترک شوید

اطلاعات رسمی:

  • مشهد، خیابان فلسطین، فلسطین 19
  • ۰۵۱-۳۸۴۲۲۶۴۶
ساعت کاری:

روزهای کاری – از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۱۷:۳۰

تمامی حقوق برای سایت ایران مهاجران محفوظ است

طراحی و توسعه : web.twin

×
×
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید
× چگونه می‌توانیم به شما کمک کنیم؟