هر آنچه که باید درباره رنکینگ دانشگاه های کانادا بدانید

رنکینگ دانشگاه های کانادا

شاخص هایی مانند جوایز بین المللی، پروژه ها و درآمد های پژوهشی، جمعیت فارغ التحصیلان رنکینگ دانشگاه های جهانی را تعیین می کنند. در این مقاله رنکینگ دانشگاه های کانادا بررسی می شود. یکی از معیارهایی که در انتخاب دانشگاه اهمیت خاصی دارد رتبه بندی های جهانی است. در گذشته پیشرفته بودن کشورها نقش مهمی در انتخاب دانشگاه داشته است اما امروزه بر اساس فاکتورهای مختلفی رتبه بندی می شوند. مراکز معتبر QS، موسسه تایمز، عملکرد URAP و دانشگاه شانگهای، رنکینگ دانشگاه های دنیا را مشخص می کنند.

 

رنکینگ دانشگاه های کانادا در سطح جهانی

رنکینگ دانشگاه های کانادا نسبت به اغلب کشورهای پیشرفته در وضعیت بهتری قرار دارد. براساس آخرین رتبه بندی موسسه تایمز و Qs در سال ۲۰۲۲ در خصوص رنکینگ دانشگاه های کانادا، ۳۰ دانشگاه کانادایی جزء برترین دانشگاه های جهان هستند.
۳ دانشگاه مک گیل، تورنتو و بریتیش کلمبیا جزء رنکینگ های دانشگاه کانادا و 50 دانشگاه برتر دنیا هستند. این دانشگاه ها استانداردهای آموزشی بالایی دارند. در ادامه به بررسی ۱۰ دانشگاه برتر بر اساس رنکینگ موسسه تایمز و QS پرداخته می شود.

 

رنکینگ های دانشگاه کانادا در سال ۲۰۲۲

۱- دانشگاه تورنتو (University Of Toronto)
دانشگاه تورنتو به عنوان یکی از رنکینگ دانشگاه های کانادا در بزرگترین شهر کانادا در سال ۱۸۲۷ تاسیس شد. این دانشگاه یکی از قدیمی ترین کتابخانه ها را در بین دیگر دانشگاهای کانادا دارد. اولین مطالعات و تحقیقات مردم شناسی باستان و مدرن در این دانشگاه انجام شد. دانشگاه تورنتو همچنان یکی از مشهورترین و برترین دانشگاه ها در جهان است. در کانادا نیز اکثر سال ها از بین دیگر دانشگاه ها رتبه اول را کسب می کند.
دانشجویان و فارغ التحصیلان این دانشگاه فرصت های شغلی زیادی پیش رو دارند و این کار به اخذ اقامت دائم دانشجویان بین المللی نیز کمک می کند. این دانشگاه برتر دانشکده های دندانپزشکی، پرستاری، معماری، هنر، مهندسی و از همه مهمتر دانشکده پزشکی را دارد و تا مقطع دکترا می توانند در آن ادامه تحصیل بدهند. شهریه دانشگاه تورنتو به مقطع و رشته تحصیلی بستگی دارد که از ۷ هزار دلار شروع می شود و به ۲۲ هزار دلار می رسد.
دو نویسنده « مارگارت اتوود» و «مایکل اونداتیه» و ۵ نخست وزیر کانادا، در این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. دانشگاه تورنتو رتبه اول را در رنکینگ دانشگاه های کانادا و همچنین رتبه ۲۵ را در موسسه QS ۲۰۲۲ دارد‌.


۲- دانشگاه مک گیل (University Of McGill)
دانشگاه مک گیل به عنوان یکی دیگر از رنکینگ دانشگاه های کانادا، در شهر مونترال قرار دارد و در سال ۱۸۲۱ تاسیس شده است. این دانشگاه رتبه دوم را در بین دانشگاه های کانادا دارد و با نام هاروارد کانادا نیز شناخته می شود. مک گیل با این که در یک ایالات فرانسوی قرار دارد اما زبان آن ها انگلیسی است‌. بیشترین پذیرش دانشجویان بین المللی در مک گیل صورت می گیرد. این دانشگاه را با دانشگاه های مونیخ آلمان هم رده می دانند. دانشجویان بیشتر در رشته های حقوق، پزشکی و مدیریت مایل به تحصیلات هستند چون از اعتبار بالایی برخوردار هستند. بیشترین کسانی که جایزه نوبل کسب کرده اند از فارغ التحصیلان این دانشگاه بوده اند.
دانشگاه مک گیل ۱۰ دانشکده، ۱۲ دپارتمان مجزا و بیش از ۳۰۰ رشته متنوع دارد که در این دانشگاه ارائه می شوند. شهریه این دانشگاه نیز از ۱۶ هزار تا ۴۵ هزار دلار در سال می رسد. دو چهره محبوب ویلیام شاتنر و لئونارد کوهن در این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. دانشگاه مک گیل رتبه ۳۵ رنکینگ دانشگاه های جهانی را کسب کرده است.


۳- دانشگاه بریتیش کلمبیا (University Of British Columbia)
دانشگاه کلمبیا در سال ۱۹۱۵ یکی از بهترین رنکینگ دانشگاه های کانادا و بالاخص کلمبیا شناخته شد. این دانشگاه در ونکوور و کلونا، دانشکده دارد. بریتیش کلمبیا افتخاراتی هم چون جایزه نوبل، کسب بورسیه آکسفورد و مدال های المپیک را در کارنامه خود دارد. این دانشگاه در رشته های ورزشی و معدن بیشترین پیشرفت را داشته است. شهریه دانشگاه بریتیش کلمبیا برای دانشجوهای بین المللی و مقاطع کارشناسی ۳۴ هزار دلار در سال است. جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز فارغ التحصیل این دانشگاه است. دانشگاه کلمبیا رتبه ۵۱ را در رنکینگ دانشگاه های برتر دنیا در سال ۲۰۲۲ دارد.


۴- دانشگاه آلبرتا (University Of Alberta)
این دانشگاه در سال ۱۹۰۸ تاسیس شد و با رشته های مهندسی، علوم انسانی، علوم پزشکی و مهندسی در جهان مطرح شد. هزینه تحصیل در دانشگاه آلبرتا زیاد است. این دانشگاه دارای ۱۸ دپارتمان تحصیلی و ۵ پردیس در رشته های مختلف است و شهریه آن ها از ۲۲ هزار دلار شروع می شود. برنده جایزه نوبل « ادوارد تایلور» فارغ التحصیل دانشگاه آلبرتا است. این دانشگاه در اقتصاد استان آلبرتا تاثیر به سزایی دارد. دانشگاه آلبرتا رتبه ۱۱۳ را در رتبه بندی جهانی به دست آورده است.


۵- دانشگاه مونترال (University Of montreal)
این دانشگاه در سال ۱۸۷۸ به عنوان پردیس دانشگاه لاوال تاسیس شد اما امروزه خود دو دانشکده مدیریت و مهندسی دارد که دانشجوهای زیادی در آن ها مشغول تحصیل هستند به علاوه دانشگاه مونترال دارای ۱۶ دپارتمان تحصیلی در رشته های پزشکی، موسیقی، حقوق، هنر و … است. دانشگاه مونترال هر ساله در حال پیشرفت است و در رتبه بندی دانشگاه های جهانی ۲۰۲۱ رتبه ۱۳۷ را کسب کرده است. رشته ی تحصیلی حقوق دانشگاه مونترال، رتبه دوم دانشگاه های کانادا را کسب کرده است. این دانشگاه در چند سال اخیر پیشرفت زیادی نیز در مقاله های عملی در زمینه رمزنگاری کوانتومی و انرژی هسته ای کرده است و زبان آن فرانسوی است البته در برخی رشته ها مانند بیوشیمی و کامپیوتر انگلیسی تدریس می کنند. شهریه آن نیز از ۸ هزار دلار شروع می شود.


۶- دانشگاه مک مستر (McMaster university)
دانشگاه مک مستر به عنوان رنکینگ دانشگاه های کانادا، در نزدیکی باغ بوتانیک همیلتون در انتاریو کانادا است. نام این دانشگاه برگرفته از « ویلیام مک مستر» است که در سال ۱۸۸۷ تاسیس شد. مک مستر در رتبه ۶ رنکینگ دانشگاه های کانادا قرار دارد و رتبه ۱۴۰ دانشگاه های دنیا را به دست آورده است.
دانشگاه پزشکی مک مستر اعتبار ویژه ای دارد و رتبه ۲ در دانشگاه های کانادا و رتبه ۲۷ جهانی را کسب کرده است. دانشگاه مک مستر ۶ دانشکده و ۴ پردیس دارد که تعداد زیادی دانشجو های بین المللی در آن مشغول تحصیل هستند و دانشجویانی نیز موفق به کسب جایزه نوبل شده اند. دانشکده های این دانشگاه عبارتند از دانشکده مهندسی، تجارت، علوم اجتماعی، علوم انسانی و علوم بهداشتی است. شهریه مک مستر از ۷ هزار در سال شروع می شود و تا ۲۸ هزار دلار می رسد و البته هزینه تحصیلی بستگی به رشته دانشگاهی دارد.


۷- دانشگاه واترلو (University Of Waterloo)
دانشگاه واترلو، دانشگاهی است که توانسته ۲۸ بار در بین دانشگاه های کشور عنوان نوآورترین را کسب کند و در سال ۱۹۵۶ تاسیس شده است و به علاوه دانشگاهی نسبتا جوان است. این دانشگاه ۴۰ هزار دانشجو در مقاطع مختلف دارد و شهریه آن از ۳۱ هزار دلار شروع می شود. دانشکده های مهندسی و کامپیوتر واترلو در سطح بین المللی نامی هستند. دانشگاه واترلو رتبه ۱۷۳ رنکینگ دانشگاه های جهانی را دارد.


۸- دانشگاه وسترن (Western University)
دانشگاه وسترن یکی از قدیمی ترین رنکینگ دانشگاه های کانادا است که در سال ۱۸۷۸ تاسیس شد. این دانشگاه توانسته رنکینگ جهانی ۲۱۱ و رتبه ۸ دانشگاه های کانادا را به دست آورد. دانشگاه وسترن ۱۲ دانشکده دارد که عبارتند از دانشکده پزشکی و دندانپزشکی، موسیقی، بازرگانی، حقوق، مهندسی و علوم انسانی.
رشته های روانشناسی، پرستاری و فلسفه دانشگاه وسترن در سطح جهانی مشهور هستند و اعتبار ویژه ای دارند. شهریه این دانشگاه سالی ۳۰ هزار دلار است.


۹- دانشگاه کوئینز (Queen’s University)
این دانشگاه در مجله مک لین به عنوان دومین دانشگاه برتر کانادا در رشته پزشکی معرفی شد. دانشگاه کوئینز در سال ۱۸۴۱ تاسیس شد که در کینگستون استان انتاریو است. رشته های تحصیلی علوم سیاسی، حقوق، جغرافیا و مهندسی این دانشگاه در کانادا معروف هستند. ۲۳ هزار دانشجو در دانشگاه کوئینز مشغول تحصیل هستند. این دانشگاه در سال ۲۰۱۹ رتبه ۶ را از لحاظ اشتغال فارغ التحصیلان کسب کرد. دانشگاه کوئینز یکی از اولین دانشگاه های انتاریو است که زنان را در دانشکده پزشکی پذیرش کرد و یک دانشگاه پزشکی را برای آن ها احداث کرد به علاوه رنکینگ جهانی ۲۳۹ را کسب کرده است.


۱۰- دانشگاه کلگری (University Of Calgary)
دانشگاه کلگری در رتبه ۲۳۳ دانشگاه های جهانی و در رتبه ۱۰ رنکینگ دانشگاه های کانادا قرار دارد و در سال ۱۹۶۶ تاسیس شد. در قدیم یکی از واحد های دانشگاه آلبرتا بود که آن واحد در سال ۱۹۴۴ تاسیس شد و امروزه خود ۵ پردیس در سراسر دنیا دارد. شهریه این دانشگاه از ۱۳ هزار دلار شروع می شود و تا ۳۱ هزار دلار در سال می رسد. شهر دوحه قطر یکی از آنها است که به رشته پرستاری توجه ویژه ای می کنند. چند دانشکده مهم این دانشگاه عبارتند از دانشکده پزشکی، دانشکده دامپزشکی، پرستاری، هنر، حقوق و معماری.

 

معیارهای مهم رنکینگ دانشگاه های کانادا

همانطور که گفته شد یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب دانشگاه رتبه بندی های جهانی است. در این مطلب با رتبه بندی QS و رنکینگ دانشگاه های کانادا آشنا شدید. در رتبه بندی جهانی دانشگاه های تورنتو، مک گیل، بریتیش کلمبیا، آلبرتا، مونترال، مک مستر، واترلو وسترن،
کشور کانادا یکی از بهشت های گمشده برای تحصیل و زندگی است که برای اغلب افراد یک رویای دست نیافتنی است. از معیار های مهم برای انتخاب دانشگاه های کانادا می توان به مدرک معتبر دانشگاهی، دو زبانه بودن، فرصت شغلی مناسب، چند فرهنگی و طبیعت بکر اشاره کرد. شما می توانید برای انتخاب بهترین دانشگاه های کانادا از موسسات معتبر مشاوره بگیرید.

به خدمات اخذ ویزای تحصیلی بورسیه اخذ ویزای دائم نیاز دارید؟

آیا به دنبال بهترین مشاوره مهاجرتی هستید؟

تماس تلفنی با دفتر ایران روزهای کاری – از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۱۷:۳۰ به وقت ایران

ایران مهاجران مجری خدمات وقت سفارت، ویزای کانادا مرجعی معتبر برای عزیزانی خواهد بود که قصد سفر دارند ولی اطلاعات کافی در این زمینه را ندارند. با افتخار بسیاری از خدمات ما رایگان بوده و تنها در خدماتی که نیاز به صرف هزینه می باشد اقدام به دریافت هزینه می نماییم.

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار و اخبار ما ، خبرنامه ما را مشترک شوید

اطلاعات رسمی:

  • مشهد، خیابان فلسطین، فلسطین 19
  • ۰۵۱-۳۸۴۲۲۶۴۶
ساعت کاری:

روزهای کاری – از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۱۷:۳۰

تمامی حقوق برای سایت ایران مهاجران محفوظ است

طراحی و توسعه : web.twin

×
×
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید
× چگونه می‌توانیم به شما کمک کنیم؟