مراحل صفر تا صد اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا یکی از هدف هایی است که بسیاری از دانشجویان به دنبال رسیدن به آن هستند. البته باید بدانید که مسیر رسیدن به این بورسیه پر از فراز و نشیب است و قطعاً کار آسانی نخواهد بود. این نکته را هم باید بدانید که به جهت وجود دانشجویان بیشتر در مقطع کارشناسی، کسب بورسیه تحصیلی در این مقطع دشوارتر از مقاطع تکمیلی خواهد بود. احتمالاً بسیاری ها به دنبال مدارک و شرایط مورد نیاز برای کسب بورسیه هستند. آیا میدانید این موارد چه الزاماتی دارد؟

 

آیا همه می توانند بورسیه تحصیلی کانادا را کسب کنند؟

به طور کلی برای این که بتوانید به بورسیه تحصیلی کانادا برسید باید شرایط زیر را دارا باشید. البته این شرایط مهمترین مواردی هستند که وجودشان برای متقاضی الزامی است.
⦁ کسب معدل بالا در مقاطع تحصیلی (دبیرستان تا آخرین مقطع تحصیلی)
⦁ کسب مدرک زبان که هم اعتبار بین المللی و هم نمره ی بالایی داشته باشد
⦁ داشتن رزومه قوی علمی و تحقیقاتی
⦁ داشتن مقالات علمی که در ژورنال ها و نشریات معتبر جهانی یا بین المللی چاپ شده باشند
⦁ برخورداری از سوابق علمی و پژوهشی در دانشگاه یا موسسات خصوصی
⦁ سابقه انجام فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و هنری
⦁ در صورتی که دانشجو شرایط مذکور را دارا است و پذیرفته شده توسط دانشگاه باشد، باید بتواند سایر هزینه هایی که بورسیه نمی‌پردازد را تامین کند.
بورسیه تحصیلی کانادا فقط از طریق دانشگاه پرداخت نمی‌شود. بلکه افراد، سازمان ها، موسسات دولتی و غیر دولتی میتوانند این بورسیه را بپردازند.
⦁ نکته ویژه در تمامی موارد بالا داشتن سطح مناسب علمی است. اگر بتوانید اثبات کنید که وضعیت علمی خوبی دارید سایر مراحل بورسیه تحصیلی کانادا دشوار نخواهد بود.

 

بورسیه تحصیلی کانادا شامل چه مواردی است؟

بورسیه های تحصیلی کانادایی شامل ۵ مورد می شوند. هر کدام از این موارد توضیحات خاصی دارند که آنها را در موارد زیر ذکر می کنیم.
⦁ شایسته بودن (scholarship):
این مورد به طور کامل به وضعیت علمی و تحصیلی متقاضی مربوط می‌ شود؛ یعنی میزان نمرات مدارج علمی دانشجو مورد بررسی قرار می گیرند. پس از تایید آنها متقاضی می تواند از منابع دولتی و غیردولتی بورسیه تحصیلی استفاده کند. البته اگر متقاضی مقالاتی به طور حرفه ای ترجمه کرده و یا مقالاتی را در نشریات معتبر جهانی چاپ کرده باشد، این موارد هم جزء رزومه ی دانشجو محسوب شده و آنها را در صورت ارسال بررسی خواهند کرد.
⦁ گِرَنت یا نیازمندی (Bursaria and Grant):
دانشجویانی که برای تامین هزینه های خود دچار مشکل شوند و نتوانند پول تهیه کنند، در این صورت منابعی به متقاضیان معرفی خواهند شد که دانشجویان می‌ توانند از این موارد استفاده کنند. استفاده از این مورد نیازمند تایید صلاحیت های مختلف نمی باشد.
⦁ وام (loans):
این مورد توسط بانک ها پرداخت می‌ شود و به همین علت، قوانین و نوع سود آن را نیز خود بانک ها تعیین می کنند. منظورمان از این قوانین که ذکر می‌کنیم مربوط به پذیرش درخواست وام متقاضی نیست بلکه مربوط به نوع پرداخت وام می باشد. دانشجویان خارجی دانشگاه های کانادا همانند شهروندان می توانند از وام بانک ها استفاده نمایند.

⦁ کمک کننده به تدریس (Assistant Teaching):
این مورد مختص به دانشجویان مقاطع تکمیلی یعنی کارشناسی ارشد و دکترا است. متقاضیانی که مایل به دریافت این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا هستند باید بتوانند در آزمون های معتبر زبان نمرات بالایی کسب کنند. زیرا به عنوان کمک کننده و دستیار استاد مشغول تدریس می شوند که این موضوع نیازمند به داشتن توانایی تکلم متقاضی به زبان انگلیسی است.
⦁ کمک کننده به انجام تحقیقات ( Assistant research):
این مورد نیز مختص به دانشجویان مقاطع تکمیلی است. آنها می‌توانند با انجام فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی و یا اینکه به عنوان کمک کننده به انجام فعالیت‌های تحقیقاتی، بورسیه های تحصیلی را دریافت کنند. ساعت کاری این تحقیقات حدود ۱۵ الی ۲۰ ساعت در یک هفته است.

 

اگر بخواهم بورسیه تحصیلی کانادا را دریافت کنم باید چه مراحلی را طی کنم؟

⦁ مرحله اول:
اولین اقدام که باید انجام دهید این است که باید در مورد دانشگاه های کانادا تحقیقات کاملی را انجام دهید. پس از اینکه توانستید دانشگاه مورد نظرتان را بیابید باید استاد مورد نظر خود را هم انتخاب نمایید. به عنوان نکته ای مهم در نظر داشته باشید که هر چه بیشتر دانشگاه و استاد انتخاب شده با رشته ی تحصیلی شما مرتبط باشند، موفقیت های شما در طول تحصیل بیشتر خواهند بود.
⦁ مرحله دوم:
در این مرحله باید بتوانید تمام رزومه ی علمی خود را جمع بندی کرده و برای دانشگاه و یا استاد مورد نظر ارسال کنید. یادتان نرود که این موضوع از اهمیت بالایی برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا دارد لذا نهایت دقت خود را برای جمع بندی رزومه به کار ببرید.
⦁ مرحله سوم:
در این مرحله برای اینکه به مشکلات قانونی و غیره برخورد نکنید سعی کنید با استفاده از یک وکیل مراحل دریافت ویزا و ارسال مدارک خود را بازبینی و بررسی کنید.

⦁ مرحله چهارم:
در این مرحله شما باید درخواست بورسیه یا همان اپلای را برای دانشگاه ارسال کنید. تکمیل کردن این مورد ضروری است و همچنین با ارسال آن به طور رسمی اخذ بورسیه تحصیلی شما اولین مرحله ی خود را آغاز می‌ کند.
⦁ مرحله پنجم:
این مرحله مربوط به پرداخت هزینه ی بررسی درخواست متقاضی برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا است. زمانی که این پول پرداخت شود دیگر به هیچ وجه قابل عودت نبوده و تفاوتی در پذیرش یا عدم پذیرش شما ندارد.
⦁ مرحله ششم:
این مورد مربوط به دریافت ویزای تحصیلی از سفارتخانه است. در تعیین وقت ملاقات خود وسواس به خرج دهید و سعی کنید هر چه سریعتر این ویزا را دریافت کنید. پس از دریافت این ویزا می‌توانید به طور رسمی از کشور خارج شده و به کشور کانادا وارد شوید. در این صورت یعنی پس از ورود به کانادا باید طبق وقت قبلی که به شما داده شده است برای مصاحبه در دانشگاه حاضر شوید.


چه رشته های درسی دارای بورسیه تحصیلی کانادا است؟

با توجه به مقطع تحصیلی خود باید در مورد اخذ بورسیه تصمیم بگیرید. اما اگر جزو کسانی هستید که هنوز وارد دانشگاه نشدید و تمایل به دانستن رشته های دارای بورسیه می باشید باید بدانید که علاوه بر رشته های مهندسی، رشته های زیر دارای بورسیه هستند. البته موارد زیر فقط جهت آشنایی بیشتر هستند و موارد دقیق را میتوانید از دانشگاه های کانادایی دریافت کنید.
⦁ هنر:
رشته های هنری همچون: عکاسی، فیلمبرداری و غیره در این کشور دارای بورسیه هستند. این بورسیه ها برای دانشجویانی که هزینه های جاری خود را مدیریت می کنند کافی خواهد بود.

⦁ روانشناسی:
رشته های روانشناسی و زیر شاخه های آن دارای بورسیه هستند ولی شرط استفاده از این بورسیه تعلیم به کودکان دارای معلولیت است.
⦁ پرستاری:
یکی از مهم ترین و پرطرفدارترین رشته ی درسی که دارای بورسیه تحصیلی کانادا هم می باشد، رشته ی پرستاری است. با توجه به مقطع تحصیلی خود می توانید میزان از بورسیه های متفاوت این رشته استفاده کنید.

 

چه مدارکی برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا لازم است؟

اگر بتوانید برای دریافت این بورسیه از یک وکیل استفاده نمایید، مراحل انجام کار و ارسال مدارک تان بسیار بهتر و سریع تر خواهد بود. ولی اگر نتوانستند از وکیل استفاده کنید لطفاً مراحل زیر را به دقت بخوانید و رعایت کنید.
⦁ تکمیل کردن درست و صحیح فرم اولیه درخواست بورسیه یا همان تکمیل اپلای
⦁ تهیه پاسپورت که حداقل دارای ۶ ماه اعتبار است و کپی گرفتن از تمامی صفحات آن به همراه مدارکی که مورد نیاز دانشگاه است.
⦁ برخورداری و ارائه ی مدرک زبانی که مورد تایید کشور و دانشگاه کانادا است
⦁ داشتن برگه ی وضعیت پزشکی معتبر
⦁ داشتن برگه معرفی تحصیلی که نشان دهنده ی استعداد و علت تحصیل شما در کشور کانادا است. این مورد را اغلب اساتید و یا مدیران دانشگاه های داخلی به شما می دهند.
⦁ آزمون های مختلفی که از شما گرفته می‌ شود به طور مستقیم وضعیت علمی شما را به دانشگاه مقصد گزارش می‌ کند. بر همین اساس تمام تلاشتان را بکنید تا بتوانید نمرات عالی در این آزمون ها کسب کنید. این امتحان ها به عنوان آزمون ورودی دانشگاه ها محسوب می شوند. این امتحانات عبارتند از: SAT ،ACT ، GRE و GPA.

⦁ رشته هایی که به عنوان رزومه کاری باید نمونه عملی داشته باشند را باید قبل از ورود به دانشگاه آماده کنید. به طور مثال اگر می خواهید در رشته ی هنر بورسیه تحصیلی کانادا را دریافت کنید باید گزارش یک نمونه کاری خود را گردآوری نمایید و آن را برای ارسال به دانشگاه آماده کنید.
⦁ اگر هر پاراگراف را ۲۰۰ کلمه در نظر بگیریم باید نهایتاً در 3 پاراگراف به طور صحیح انگیزه، هدف و علت تحصیل خود در رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر را توضیح دهید. سعی کنید به طور شفاف توضیح دهید تا متن ارسالی شما خالی از هر گونه ابهام و شبهه باشد.
⦁ اگر توانایی علمی و پژوهشی خاصی دارید می توانید آن را در رزومه ی کاری خود ذکر نمایید.
⦁ به طور کامل و دقیق هر آنچه که مربوط به سوابق و رزومه ی علمی، تحقیقاتی، استادی و غیره است را به عنوان رزومه ی خود گرد آوری کنید. سعس کنید این رزومه را به طور وسواسی گردآوری کنید؛ زیرا دانشگاه و استاد بر اساس آن در مورد متقاضی تصمیم گیری می کنند.
⦁ در صورتی که در مقاطع تکمیلی می خواهید بورسیه تحصیلی کانادا را دریافت کنید حتماً باید از مقالات بین‌المللی خود استفاده نمایید. به طور مثال زمانی که در مورد آن مقاله از شما سوالاتی شود باید بتوانید با ارائه ی درست پروپوزال، پاسخ های قانع کننده به مخاطب تان دهید.
⦁ ارائه شماره حساب و اطلاعات بانکی والدین به عنوان حمایت کننده ی مالی متقاضی در طول تحصیل

به خدمات اخذ ویزای تحصیلی بورسیه اخذ ویزای دائم نیاز دارید؟

آیا به دنبال بهترین مشاوره مهاجرتی هستید؟

تماس تلفنی با دفتر ایران روزهای کاری – از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۱۷:۳۰ به وقت ایران

ایران مهاجران مجری خدمات وقت سفارت، ویزای کانادا مرجعی معتبر برای عزیزانی خواهد بود که قصد سفر دارند ولی اطلاعات کافی در این زمینه را ندارند. با افتخار بسیاری از خدمات ما رایگان بوده و تنها در خدماتی که نیاز به صرف هزینه می باشد اقدام به دریافت هزینه می نماییم.

خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار و اخبار ما ، خبرنامه ما را مشترک شوید

اطلاعات رسمی:

  • مشهد، خیابان فلسطین، فلسطین 19
  • ۰۵۱-۳۸۴۲۲۶۴۶
ساعت کاری:

روزهای کاری – از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۱۷:۳۰

تمامی حقوق برای سایت ایران مهاجران محفوظ است

طراحی و توسعه : web.twin

×
×
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید
× چگونه می‌توانیم به شما کمک کنیم؟